Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X

środa, 9 września 2015

Szwecja, wyspa, sielanka


Szwecja, wyspa, sielanka


Największe wrażenie jeśli chodzi o krajobraz Szwecji zrobiły na mnie wyspy. Jedną z nich była na pewno Bjorkholmen. Są takie miejsca gdzie aż chcę się nieustannie robić zdjęcia żeby moc zachować ten widok na przyszłość. Wchodząc pod górę wąską dróżką nie wiedziałem co mnie czeka. Jednak już małe szeregowe domki z małymi gankami zwiastowały coś fajnego. Po chwili trafiliśmy na  chyba najbardziej spokojną dzielnicę i tak dość sennego miasta. Piękne, urocze domy przy każdej ulicy, z małymi drewnianymi płotami i kolorowymi ozdobami. Aż chciało się wcielić w życie mieszkającego tu Szweda, który codziennie rano wychodzi z kubkiem kawy, witając się z sąsiadem i zapraszając go na wieczornego grilla odbiera poranną gazetę. 


Wszędzie rowery, flagi Szwecji, kolorowe girlandy, otwarte samochody, a i domy pewnie też. A jednak tak można żyć! Od razu zamarzyło nam się zaproszenie na typowy szwedzki obiad do typowej szwedzkiej rodziny.
Czemu by nie popłynąć do pracy łódką?Uprzejmy jak Szwed
Jestem tu dopiero 2 tygodnie ale i tak zauważyłem już wiele razy życzliwość i serdeczność Szwedów. Może i trudno zdobyć ich zaufanie na dłuższą metę, jeśli chodzi jednak o krótkotrwały kontakt to jest on strasznie miły. Uśmiechający się Szwedzi widzący Cię na ulicy, czy kasjerki uprzejmie zmieniające język na angielski, gdy tylko słyszą nasz niezrozumiany polski szmer.Studenci też wydają się być bardzo otwarci i skorzy do odpowiedzi na jakiekolwiek pytania. Najwidoczniej są przyzwyczajeni do obcokrajowców i nie wydaje mi  się aby im to przeszkadzało. 

Kolejna sprawa to przepuszczanie na pasach. Coś co bardzo rzuca się w oczy i zaskakuje na początku. Tu pieszy ma pierwszeństwo i zatrzymuje się praktycznie każdy, nie ważne jak szybko, i w jak tłocznym miejscu jedzie. Zastanawialiśmy się, czy należy takim kierowcom dziękować kłaniając się, czy to po prostu obowiązującą tu norma. Kiwnąć głową jednak nie zaszkodzi nawet jeśli robi się to parę razy dziennie.Takie same? Tak samo piękne!Szwedzi cieszą się życiem. Nawet wspomniani już kierowcy autobusów mają czas na pogawędkę zmieniając się za kierownicą i nikomu to tu nie przeszkadza. Nowy kierowca wchodzi kłania się ludziom, wita się z nimi „Hej” i spokojnie przejmuje stery, by bezpiecznie dowieźć pasażerów na miejsce. Nie widać aby ktokolwiek się tu spieszył ani martwił. Zwykły poniedziałek to czas na spacer, koszenie trawy czy podróż łódką. Nie ma co porównywać mentalności szwedzkiej i polskiej bo jest po prostu całkowicie inna i wynika z historii oraz obyczajów. 

komentarze

  1. Mordeczko, świetny pomysł z blogiem! Zazdroszczę bardzo wyjazdu do Szwecji i mam nadzieję, że grzejesz już tam dla mnie miejsce ;) Do zobaczenia !

    OdpowiedzUsuń
  2. dzieki! :) grzeje jak zawsze #mauzury#owulsje#hiphopkemp

    OdpowiedzUsuń