Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X

poniedziałek, 14 grudnia 2015

Lucia
   Santa Lucia


https://www.facebook.com/swedense/photos/a.10151170980049720.459831.55996859719/10153731584524720/?type=3&theater

Najważniejsze święto w Szwecji przed Bożym Narodzeniem to święto św. Łucji czyli - Lucia. 
Wydarzenie ma miejsce 13 grudnia - kiedy dzień jest najkrótszy, a noc najdłuższa. Dziewczyny przybierają wtedy długie białe suknie i trzymając świeczki śpiewają kolędy. Najważniejsza jest oczywiście dziewczyna, która jest Lucią - ma ona na głowie wieniec ze świeczkami, bo "niesie światło" aby rozświetlić ciemność. Coraz cześciej w całej ceremonii biorą też udział chłopcy, którzy również śpiewają w białych szatach.


My Lucię oglądaliśmy dwukrotnie. Raz w szkole, drugi raz w kościele. Wydarzenie na BTH było tylko namiastką i wprowadzeniem do tego co czekało nas następnego dnia. Jednak nawet w szkole udało wprowadzić się wyjątkową atmosferę.


W kościele tłumnie zebrani mieszkańcy Karlskrony również mieli okazję uczestniczyć w Lucii. Atmosfera była na prawdę magiczna. Śpiew piękny. 3 rzędy młodych osób było główną atrakcją tego wieczoru. Odświętnie ubrani chłopcy, dziewczyny w białych sukniach, a na środku oczywiście Lucia i to z prawdziwymi świeczkami na głowie, choć podobno coraz częściej zastępuje się je sztucznymi światełkami. Tu jednak wszystko było naturalne przez co współczuje dziewczynie, która była Lucią gdy wosk kapał jej na głowę.  Po pokazie występujący otrzymali gromkie brawa, a ja wiedziałem, że Lucia to coś co należy przeżyć choć raz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz