Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X

poniedziałek, 14 grudnia 2015

Święta w Szwecji Święta w Szwecji to: 


http://www.swedenabroad.com/ImageVaultFiles/id_25597/cf_16/helena_wahlman-christmas_tree_-64.jpg

Mam niewątpliwą przyjemność być w Szwecji podczas świątecznego czasu, gdyż tutaj już od początku grudnia przygotowania idą pełną parą. Pora abyście poznali lub dowiedzieli się więcej o kilku aspektach, bez których święta w Szwecji nie mogą się odbyć. Jest to subiektywna lista, ale wszystkie wymienione rzeczy cieszą się ogromną popularnością oraz są nieodłączną częścią świąt.
2) Glögg

Każdy pije glögg! Czyli szwedzkie grzane wino z dodatkiem przypraw korzennych. Zarówno te z alkoholem jak i bez smakuje wyśmienicie. Must try będąc w Szwecji w grudniu.


Podgrzewamy :)

3) Pepparkakor - ciasteczka korzenne

Jeżeli już pije się glögg trzeba też coś przegryźć. Tu najlepiej spisują się pierniczki - ciasteczka korzenne, które w Polsce również występują, ale nie są aż tak sławne jak tu. Do spotkania w każdym supermarkecie w różnych wydaniach (najczęściej duże okrągłe pudełka) i kształtach. Niezależnie od ceny - wszystkie są pyszne!

https://static.mathem.se/shared/images/products/large/pepparkakor-smahjartan-425g-gille-1578909153.jpg


4) Tomte
http://tomtebod.se/en/wp-content/uploads/sites/6/2014/10/233-1005_Skaggtomte.jpg


Tomte albo nisse to skandynawski odpowiednik Świętego Mikołaja. Pomimo podobnego wyglądu to nie ta sama osoba. W Szwecji tomte jest utożsamiany również z małym skrzatem, który dokucza gdy jest się niegrzecznym. Symbol świąt zarówno w postaci na zdjęciu powyżej jak i poniżej.


https://tomtarojul.files.wordpress.com/2010/12/sinter-klaas-and-dunder-1600x1200.jpg


5) Julmust 

Przy tym napoju zdania są już bardziej podzielone. Jedni bardzo lubią, inni nie przepadają. Wciąż jest jednak tradycyjny. Smakuje podobnie jak wygazowana coca cola lub coś podobnego z dodatkiem owoców. Myślę, że można mieć różne odczucia w zależności od osoby. Mi początkowo nie smakował, jednak szklaneczka raz na jakiś czas nie zaszkodzi. Ciekawostka - można go spotkać także w piwie - co o dziwo jest bardzo smaczne.
http://mittkok.expressen.se/wp-content/uploads/2013/11/bästitest-julmust.jpg

6) Jarmarki - lepsze i gorsze


Tak doszliśmy do końca mojej listy.
 Zainteresowanym polecam poczytać o każdej z tych rzeczy (np. tu).

God Jul!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz