Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X

sobota, 23 kwietnia 2016

Tulcza RORumunia kontratakuje 
 
Tulcea 


Z Kopenhagi przeniosłem się na przeciwległy koniec Europy - bo do Bukaresztu. Wystarczyło 2,5 godziny lotu aby znaleźć się w innej krainie. I nie chodzi mi tu tylko o kilkunastostopniową różnicę temperatury. Wygląd ludzi, samochodów, budynków i ich (nie)umiejętność mówienia po angielsku - wszystko było inne. I choć w samym Bukareszcie nie było tak źle, zbliżamy się do innego miasta.W Rumunii byłem już dwa razy. Raz udało mi się tam nawet zgubić telefon. Tym razem jechałem na kongres mojego Europejskiego Stowarzyszenia Geografów EGEA do Murigholu - wschodni kraniec Rumunii, ale zanim tam dotarłem czekały mnie jeszcze inne atrakcje. 


Włączając to, że zapomniałem, że jest tu godzina do przodu i musiałem bardzo śpieszyć się na nasz autobus. Na szczęście, pewien Rumun w garniturze zgodził się zabrać mnie swoją Dacią z lotniska na samą stację główną, a do tego poczęstował mnie wodą i wydawał się być na prawdę uprzejmy. Więc pierwsze wrażenie z Bukaresztu - mając na myśli ludzką dobroć - bardzo pozytywne.
Najpierw, organizowaliśmy jako Eastern Regiona Team,  CP Weekend, czyli wydarzenie dla Egeowiczów ze wschodniej Europy, gdzie prowadziliśmy wykłady i warsztaty, aby mogli lepiej odnaleźć się w EGEA. O miejsce wydarzenia zadbała jednostka EGEA z Bukarestu i w taki oto sposób trafiliśmy na dwa dni do rumuńskiej szkoły z internatem w Tulczy. Jednak pominę same mieszkanie tam, koszmarne jedzenie, np. w postaci wielkiej łychy masła na talerzu i tamtejszych Rumunów, dla których, jako mówiący po angielsku - byliśmy największą atrakcją.Skupmy się jednak na samej Tulczy. Trafiliśmy chyba do najgorszej możliwej dzielnicy, z piszczącą biedą, rozwalającymi się budynkami i facetami spędzającymi całe dnie na ławce z tanim piwem. Kiedy wyrwiemy się już stąd i pójdziemy w stronę centrum miasta będzie już tylko lepiej, prawda? I rzeczywiście trochę jest. Docierając do głównej ulicy dostrzeżemy bardzo dużo zieleni, co jest w Rumunii bardzo popularne. Przytłacza oczywiście chaos i czasem opłakany stan socjalistycznych budynków, ale jednak ma to też jakiś klimat.Żółte taksówki marki Dacia to znak rozpoznawczy rumuńskich miast. Są one tu wszędzie i funkcjonują jako powszechny środek transportu bowiem są bardzo tanie. Czasem, chcąc przejechać z jednego końca miasta na drugi bardziej opłaca się właśnie wziąć taksówkę niż jechać autobusem.  Tym bardziej jeżeli jedzie się w kilka osób. Co prawda, żaden taksówkarz, który nas wiózł nie mówił słowa po angielsku, ale za to każdy miał taksometr, a większość z nich była bardzo uprzejma i uśmiechała się wioząc zachodnich turystów. Kolejnym punktem wycieczki było spotkanie z kimś na wzór lokalnego kuratora oświaty, który (z dumą) pokazał nam jedną ze szkół i oprowadził po okolicy, a także zabrał na szczyt góry, gdzie widnieje znany (w regionie :)) napis TULCEA. Ta część zwiedzania była najciekawszym co zrobiliśmy w tymże miasteczku. Warto dodać, że nasza 20 osobowa grupa wzbudzała na prawdę duże zainteresowanie szczególnie, że mówiliśmy po angielsku. I tak, podchodzili do nas Rumuni próbując coś zagaić po angielsku, wytykali palcami lub wyglądali z okien. Smutne ale prawdziwe. Dziwnie jest czuć się jak atrakcja w ZOO, wciąż teoretycznie będąc na terenie Unii Europejskiej... Dworzec kolejowy Tulcea - mój osobisty faworyt do architektonicznej szkarady roku

Pomimo tego, że w wielu miejscach w tym regionie widać unijne flagi i dumę Rumunów z bycia częścią wspólnoty, to jestem pewien, że niektóre miejsca nie zasługują jeszcze na bycie w Unii. Tak. Nie zrozumcie mnie źle, to wszystko oczywiście kwestia historii, obyczajów ale czasem czułem się jak w jakimś trzecim świecie, dodając do tego jeszcze mentalność niektórych ludzi. Mam jednak nadzieję, że wszystko idzie ku lepszemu. Z plusów, bardzo podobały mi się niektóre budynki, które zachowały swój charakter pomimo (na szczęście) odnowy. A jako iście europejski znak, w pamięć zapadł mi duży plac miejski w Tulczy, na którym wiele mogłoby się dziać (a może i się dzieje). 

Najlepsze tulczyńskie liceum

Warto też dodać, że miasto znajduję się nad Dunajem (no dobra - nad odnogą Saint George), dzięki czemu ma duży turystyczny potencjał. Dodając do tego atrakcyjne niskie ceny, warto tu wstąpić będąc przejazdem do lub z Bukaresztu... :)  
Wracając taksówką do ośrodka, koleżanka ze Lwowa spytała mnie czemu robie zdjęcia brzydkich budynków w Tulczy i czemu chcę ją tak negatywnie ukazać. Odpowiedziałem  że ja po prostu robię zdjęcia tego co tu jest, a to, że niektóre rzeczy są brzydkie to naturalny stan tych rzeczy. Oczywiście sam opis jest subiektywny, dlatego zapraszam do obejrzenia zdjęć. 


Edit: po obejrzeniu i dodaniu większości zdjęć z Tulczy, okazuje się, że jednak nie wygląda to tak źle i starałem się nie robić za dużo zdjęć w tej najgorszej dzielnicy, w obawie o telefon. Niech, więc mój lekko negatywny wydźwięk opisu Tulczy kontrastuje z widokami na zdjęciach: Szkolna toaleta - dziura w ziemi, tak to wciąż Europa

Jeszcze więcej reklam
Cerkiew z racji dużej ilości Rosjan mieszkających w tej części TulczyPodsumowując: 


:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz